Jak i kiedy przycinać tuje

Tuje są bardzo często sadzone w polskich ogrodach. Wykorzystujemy je przede wszystkim do stworzenia szczelnego, wiecznie zielonego żywopłotu. Nie wymagają zbyt dużo naszej uwagi, jednak jeśli chcemy, aby prezentowały się ładnie, to musimy zadbać o regularne przycinanie tych roślin.

Tuje, inaczej żywotniki, przycinamy przede wszystkim po to, aby za bardzo się nie rozrosły oraz w celu uzyskania pożądanej formy – rośliny szybko rosną, a nie przycinane mogą mieć zbyt luźny pokrój i zaczną opadać. Aby jednak nie uszkodzić tych krzewów iglastych, pracę tę należy przeprowadzić ostrymi narzędziami i w odpowiednim terminie, ważna jest również długość, o jaką skracamy pędy. Jak przycinać tuje?

zdjęcia: AdobeStock
zdjęcia: AdobeStock

Przycinanie tuj w dogodnym terminie

To, jak często przycinamy tuje, zależy przede wszystkim od odmiany i przeznaczenia roślin. Ogólna zasada jest taka: tuje tworzące żywopłot, o gęstej koronie oraz przeznaczone na rzeźby ogrodowe należy przycinać 2-3 razy w sezonie, natomiast rośliny wolno i swobodnie rosnące formujemy wtedy, gdy nadmiernie się rozrosną – najczęściej co 2 lata, wiosną. 

Pierwszy raz tuje przycinamy wiosną, gdy pęcznieją delikatne pączki, ale jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji – pod koniec marca lub na początku kwietnia. Drugie cięcie wykonujemy, kiedy ciemnieją młode przyrosty – czyli w czerwcu. Ostatni raz tuje przycinamy w sierpniu – aby młode gałązki zdążyły zdrewnieć przed zimą. Co ważne, rośliny przycinamy w następnym roku od posadzenia i tylko egzemplarze, których wysokość wynosi minimum 1,5 m – oczywiście wyjątkiem są odmiany karłowate żywotników.

zdjęcia: AdobeStock
zdjęcia: AdobeStock

Przycinanie tuj zgodnie z zasadami

Tuje zazwyczaj mają miękkie pędy, więc ich przycinanie nie jest ciężką pracą. Uwaga! Długość, o jaką skracamy pędy, ma zasadnicze znaczenie. I tak, podczas wiosennego cięcia (marzec-kwiecień) pędy skracamy o 1/3-1/2 długości, usuwamy także wszystkie martwe gałązki. Także latem skracamy pędy o 1/3-1/2 długości. Ostatnie, sierpniowe cięcie ma pomóc rozkrzewianiu się tuj i w tym przypadku skracamy pędy o 1-2 cm. 

zdjęcia: AdobeStock
zdjęcia: AdobeStock

Przycinanie tuj odpowiednimi narzędziami

Najważniejsza zasada jest taka: tuje przycinamy zawsze czystymi i ostrymi narzędziami. A te mogą być różne – w zależności od naszych preferencji, środków finansowych oraz wymiarów żywotników. Z niskimi krzewami poradzimy sobie doskonale przy użyciu ręcznego sekatora, ale już do wyższych egzemplarzy przydadzą się nożyce do gałęzi. Aby ułatwić i przyspieszyć cięcie żywopłotu, warto wykorzystywać do cięcia tuj narzędzia elektryczne. Doskonale sprawdzą się np. akumulatorowe nożyce do cięcia – pamiętajmy jednak, że w tym przypadku czas pracy zależy od pojemności akumulatora.